Niebezpieczny zużyty sprzęt jest źródłem wielu surowców wtórnych

Sporo ludzi pyta, dlaczego niebezpieczny nie działający sprzęt oczekuje od nas szczególnego podejścia. Wynika to z co najmniej trzech powodów. W tego typu urządzeniach znajduje się mnóstwo niekorzystnych substancji oraz surowców, jakie w wypadku uszkodzenia przedmiociku przedostają się do gleby oraz wód gruntowych. Chodzi o preparaty groźne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt: freon, azbest, ołów, kadm, rtęć, związku bromu, nikiel, chrom oraz PCB.

Niebezpieczny stary sprzęt rozkłada się poprzez setki lat, zagrażając osobom i środowisku. Też szpeci widok jak również pogarsza jakość naszego życia w zwiąku z systematycznego powiększania powierzchni składowisk i wysypisk.

Zdecydowanie nie gorzej jest przetwarzać ten niebezpieczny stary sprzęt. Na pewno nie chcemy się tym zająć osobiście. Po pierwsze to jest zabronione (za rozbiór tzw. zużytych sprzetów elektrycznych oraz elektronicznych oraz pozyskiwanie materiałów do utylizacji przez osoby oraz jednostki poza tym nieuprawnione zagraża grzywna sięgająca sto tys. zł), a po pozostałe - są szczególne korporacje, jakie zbierają stary sprzęt oraz zajmują się jego demontażem , a oprócz tego przetwarzaniem uzyskanych w ten sposób części.

Opłaciłoby się przypomnieć, że niebezpieczny zniszczony ekwipunek kryje w sobie mnóstwo surowców, które przydają się - po właściwej obróbce - do powtórnego wykorzystania. Przykłady? Szklane drzwiczki od pralki staną się naczyniem żaroodpornym, z uzyskane z takiej samiutkiej automaty i następnie przetworzone włókna karbonowe będą surowcem do produkcji żagli i namiotów.

Mało? W telefonie komórkowym znajduje się mnóstwo metali (platyna, złoto, srebro, miedź), z jakich powstać mogą: czajniki, plomby dentystyczne, czy instrumenty muzyczne. Plastik z chłodziarki posłuży do wytworzenia kołpaków, a odzyskany freon wypełni nowe urządzenie tego rodzaju.