Chiny - Państwo Środka

Chiny - kilka przydatnych informacji gospodarczych i geopolitycznych

Większości z nas Chiny kojarzą się wyłącznie z polami uprawnymi ryżu i herbaty. W rzeczywistości Chiny należą do najdynamiczniej rozwijających się gospodarek świata. Szacuje się, że w 2015 roku gospodarka chińska znajdzie się na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości. Przyczyną tego jest stworzenie korzystnych warunków dla zagranicznych inwestycji. Ekstremalnie niskie koszty pracy, zakaz strajków dla pracowników, bardzo niskie podatki oraz brak ograniczeń w ochronie środowiska powodują atrakcyjność inwestycyjną Chińskiej Republiki Ludowej. Ponadto warto wspomnieć również o wszechobecnym kulcie pracy, charakterystycznym dla tego regionu świata. Jest on jednym z decydujących czynników wpływających na rozwój gospodarczy Korei, Japonii, Tajwanu i innych państw wschodnioazjatyckich. Nietrudno się domyślić, iż inwestorami, którzy lokują swój kapitał w Chinach są najczęściej duże firmy japońskie, amerykańskie i europejskie.

Przeciwnicy wskazują na to, iż wzrost gospodarczy Chin oparty jest na wyzyskiwaniu ludzi i niedostosowywaniu przemysłu do wymogów ochrony środowiska.

Chiny - kilka przydatnych informacji gospodarczych i geopolitycznych

Chiny przez setki lat należały do najbardziej rozwiniętych krajów naszej planety. Wiele podróżników przyjeżdżało do Chin tylko po to, by „podkraść” jakiś pomysł. Większość wynalazków chińskich zostało później udoskonalonych w Europie, jednak nie należy zapominać, iż pochodzą właśnie z Chin. Wśród wielu z nich warto wymienić na przykład kompas, system dziesiętny w zapisie liczb, proch (powstał podczas próby wynalezienia eliksiru nieśmiertelności), druk, papier, taczka, pług skibowy, soczewka, liczydło oraz pieniądze papierowe. Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie bez papieru, soczewek czy pieniędzy papierowych. Chińczykom zawdzięczamy więc o wiele więcej, niż często zdajemy sobie z tego sprawę.

Chiny, a dokładniej Chińska Republika Ludowa, to czwarte największe państwo na świecie pod względem powierzchni. Zamieszkuje je ponad 1,3 mld ludzi, co sprawia, że Chiny są najludniejszym krajem naszej planety. Już prawie sześćdziesiąt lat władzę w Chinach sprawuje Komunistyczna Partia Chin.