Lusterka samochodowe objęte są przepisami takimi samymi w całej UE.

W Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy dotyczące wyposażenia samochodów osobowych. Pewne standardy realizowane są przez wszystkich producentów, ale przepisami z rygorem wymagalności obłożone jest tylko kilka rodzajów i elementów wyposażenia. Na pewno takimi są lusterka samochodowe, na które Unia ma specjalne wymogi. Najważniejszym jest ten, że są one obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu.

Każdy pojazd ma obowiązek być wyposażony w lusterko samochodowe wsteczne oraz lusterko boczne od strony kierowcy i pasażera. Trzeba się jednak dokładnie upewnić, czy przepisy w tym zakresie się nie zmieniły, z tego względu, że kiedyś było inaczej i teraz może być inaczej. Na pewno absolutnym minimum, które jest wymagane dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest lusterko boczne od strony kierowcy.

Lusterka samochodowe pojawiły się w motoryzacji w połowie dwudziestego wieku i od razu dostrzeżono ich działanie na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym bardziej, żę w czasach powojennych ruch samochodowy nabierał na sile bardzo mocno. Co za tym idzie, coraz więcej pojazdów poruszających się po drogach zaczęło się po prostu ścigać. A wiadomo, że lusterko przydaje się najbardziej przy zmianach pasu ruchu związanych na przykład z wyprzedzaniem.

Wprowadzenie do użytku lusterek samochodowych zmniejszyło liczbę wypadków drogowych. Jest więc oczywiste, że stawiająca na bezpieczeństwo drogowe Europa wprowadzi wymogi posiadania lusterek, jako sprzęt ułatwiający zdecydowanie poruszanie się po europejskich drogach. Dzisiejsze samochody poruszają się niezwykle szybko, tym bardziej zagrożenie przy zmianach pasów ruchu jest bardzo duże.