Wina likierowe i szampany

Chińczycy są na wysokim piątym miejscu wśród światowych konsumentów wina (za USA i krajami Europy), kupują wina dobre jakościowo o czym świadczy czwarta pozycja w świecie licząc wartość importowanego wina.

Popularne w chinach są wina czerwone a także białe w szczególności szampany. Duży udział w sprzedaży mają szlachetne  Chardonnay, Muscat, Riesling.

Chardonnay

Z owoców wyjątkowego szczepu Chardonnay odnosi się wina likierowe oraz szampany np. blanc de blancs.

Wina Chardonnay świetnie harmonizują z licznymi daniami, podkreślają ich smak oraz wzbogacają.

Muscat

Muscat jest prastarym szczepem rozpoznawanym od dawien dawna w starożytnej Grecji oraz Rzymie, gdzie wysoko ceniono sobie silny, lekko pikantny aromat wina tłoczonego z muscatowych winogron.

Szczep taki spotykany jest przede wszystkim na ziemiach usytuowanych nad jakimś morzem Śródziemnym jak również w Austrii, Słowenii oraz Palatynacie. Niestety należy także do wyjątkowo wymagających odmian wina pod aspektem warunków klimatycznych oraz glebowych, a jego efektywność jest zwykle niewysoka, uprawa Muscatu po prawdzie zawęża się do wyżej wymienionych obszarów. Owoce Muscatu dają naprawdę dobre wina wytrawne, które nadają się do długiego dojrzewania.

Riesling

Riesling w sprzyjających warunkach klimatycznych daje najbardziej cenione winogrona na świecie, a w niesprzyjających niestety najgorsze. Z tego powodu etykieta na butelce niewiele mówi, bowiem wina z tego szczepu odróżniają się sporą różnorodnością od takich win o intensywnych aromatach owocowych jak na przykład takie z brzoskwini, ananasa i grejpfruta, aż po wina niedojrzałe i kwaśne.