Lusterka samochodowe sprawne w każdych warunkach

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie oznacza, że od tego momentu staliśmy się dobrym kierowcą. Poza umiejętnościami, talentem do jazdy, który niektórzy posiadają, niezbędne jest także doświadczenie, a to nabywa się latami. Nawet najlepszy kierowca nie może bezpiecznie jeździć, jeśli nie posiada sprawnego samochodu.

Każda część samochodu, bezpośrednio lub pośrednio wpływająca na to, że samochód może się poruszać, prędzej czy później może ulec uszkodzeniu. Wiele elementów wyposażenia samochodu musi być okresowo wymienianych. Dotyczy to zarówno elementów układu hamulcowego, chłodnicy czy ogólnej pracy silnika, jak i opon w samochodzie.

Opony powinny być montowane sezonowo, aby dopasowywały się do zmiennych warunków atmosferycznych. W sezonie wiosenno-letnim, kiedy temperatury utrzymują się powyżej zera, konieczne jest założenie opon letnich. Mają one nieco inną budowę niż opony zimowe. Inna konstrukcja wpływa na przyczepność - opony zimowe muszą po prostu lepiej trzymać się drogi.

Wielu kierowców, wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego, nie decyduje się na zmianę opon z letnich na zimowe. Jest to duży błąd, nie tylko dlatego, że opony letnie w warunkach zimowych szybko się zużywają. Nieporównanie ważniejsze jest to, że na śliskiej i zaśnieżonej nawierzchni nie pracują tak jak powinny - nie trzymają się dobrze podłoża, przez co każdy zakręt i gwałtowne hamowanie to nie lada wyzwanie.

Również jeżdżenie latem na oponach zimowych nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w takich warunkach opony szybko ulegają zniszczeniu, poprzez nieodpowiednią eksploatację. Kiedy już dojdzie do uszkodzenia opon, pojawia się konieczność ich wymiany, a ta jest bardzo kosztowna.

Wiele osób poszukuje więc tańszych opon w internecie. Można tu dostać zarówno nowe opony w niższych cenach niż w sklepach tradycyjnych, jak i znacznie tańsze opony używane. Kupno opon używanych, zwłaszcza bez ich uprzedniego oglądania, jest dość ryzykowne, klientów jednak nie brakuje.

Do różnych warunków musi być też przystosowany płyn chłodniczy. Tu, podobnie jak w przypadku opon, należy rozróżniać płyn do chłodnic na lato i na zimę. Płyn letni lany do chłodnic zimą może szybko zamarznąć, co może doprowadzić do uszkodzenia chłodnicy, a w konsekwencji - do awarii całego silnika.

Z kolei płyn zimowy wlewany latem nie będzie na tyle efektywny, by można było z niego skutecznie korzystać. Płyn do chłodnic rzadko kupowany jest w internecie, można go bowiem dostać w niemal każdym sklepie oraz na stacjach benzynowych.

Kolejnym elementem wyposażenia samochodu, który musi być dopasowany do panujących warunków, są lusterka samochodowe. Tu co prawda nie mamy do czynienia z okresowa wymianą lusterek na zimowe czy letnie. W przypadku lusterek samochodowych, uwaga zwrócona zostaje na inne czynniki. Nie tyle chodzi tu bowiem o dostosowanie do warunków pogodowych, ile raczej do pory dnia.

Lusterka samochodowe muszą być tak zaprojektowane, by możliwa była bezpieczna jazda samochodem zarówno w dzień, jak i w nocy. Jak się mają do tego lusterka samochodowe? Otóż, kierowcy jeżdżący po zmierzchu, często są oślepiani światłem reflektorów samochodów jadących za nimi. To światło odbija się zarówno w lusterkach bocznych, jak i wstecznych, co utrudnia kierowcy patrzenie przez nie.

Rozwiązaniem jest zakup takich lusterek, które będą wyposażone w powłokę fotochromatyczną, która będzie zapobiegała odbijaniu się światła, zarówno słonecznego, jak i sztucznego w lusterku. Takie lusterka samochodowe można kupić np. w internecie.