Lusterka samochodowe i wymogi ogólne dotyczące ich używania.

Na bezpieczeństwo podczas jazdy może wpływać ogromna ilość czynników, często niezależnych od kierowcy. W wielu przypadkach jednakże można uniknąć kolizji, jeżeli tylko wykorzystamy należycie chociażby lusterka samochodowe. Przepisy jasno mówią o konieczności posiadania lusterek bocznych oraz wstecznych, chociaż bywa, że policjanci przymykają oko na brak prawego zwierciadła.

Dobrze jest na ten element wyposażenia samochodów popatrzeć raczej w kategoriach czegoś, co podnosi bezpieczeństwo, niż czegoś, za czego brak możemy dostać mandat. W Unii Europejskiej wprowadzono dodatkowe lusterka samochodowe do aut ciężarowych. W ich przypadku dobra widoczność jest dość ograniczona ze względu na wysokie przyczepy itp. To eliminuje więc użyteczność zwierciadeł wstecznych w kabinie.

Dlatego też te dodatkowe lusterka mają wykluczać powstawanie martwego punktu oraz poszerzać pole widzenia. Z powodu martwego punktu rocznie na drogach Europy ginęło ponad 400 osób. Wprowadzenie tego obowiązku pozwoliło znacząco zmniejszyć tę liczbę. Kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z istotnej roli zwierciadeł inwestują w dodatkowe komplety. Nie jest to duża inwestycja, a podnosi poziom bezpieczeństwa.

Najczęściej mają one służyć właśnie poszerzaniu pola widzenia, czy eliminowaniu martwego punktu, choć tak naprawdę można się go pozbyć przy odpowiednim ustawieniu podstawowych lusterek. Ponadto możemy wybrać jeden z trzech rodzajów różnych zwierciadeł: płaskie, sferyczne i asferyczne. Każde z nich dostarcza nieco innego obrazu i można je dobierać dowolnie pod względem własnej wygody i upodobań.